Uprawnienia wierzycieli w przypadku braku spłaty pożyczki

Spłacanie kredytów i pożyczek to bardzo ważne i odpowiedzialne czynności. Nie można ich zaniedbać, ponieważ wiążą się z tym poważne konsekwencje. W przypadku dłuższego braku spłaty, firma pożyczkowa może sprzedać dług firmie windykacyjnej lub zastosować inne metody odzyskiwania swoich pieniędzy.

W świetle polskiego prawa wierzycielem jest osoba lub podmiot dążąca do odzyskania zobowiązania, które winien jest dłużnik. Może to więc być firma pożyczkowa upominająca się o spłatę samodzielnie lub za pośrednictwem firmy windykacyjnej albo inny podmiot, który zakupił dług od pożyczkodawcy.

Uprawnienia wierzycieli


Oczywiście wierzyciele mogą odzyskiwać swoje pieniądze na wiele legalnych sposobów przewidzianych w polskim prawie. W pierwszej kolejności są to monity telefoniczne, mailowe, pocztowe, a czasami wizyty w miejscu zamieszkania dłużnika. Jeśli wspomniane sposoby (stosowane zgodnie z prawem) nie poskutkują, wierzyciel może:

  • Skierować sprawę do sądu, a po uzyskaniu nakazu zapłaty, do egzekucji komorniczej. Ma on również prawo do wyboru komornika, który zajmie się egzekucją.
  • W ramach egzekucji komorniczej, wierzyciel może wskazać składniki majątku, z jakich ma zostać dokonana egzekucja.
  • Istnieje możliwość zlecenia komornikowi poszukiwania majątku dłużnika.

Warto więc odpowiednio wcześniej dogadać się z wierzycielem i ustalić plan spłaty zadłużenia, który będzie zadowalający dla obu stron.

Odpowiedzialne pożyczanie



Należy też pamiętać o odpowiedzialnym pożyczaniu. Warto czasami zrezygnować ze zbyt wysokiej lub zbyt drogiej pożyczki. Ciekawym pomysłem są pierwsze pożyczki za darmo oferowane przez wiele firm. Nie są one wysokie, a dodatkowo nie ponosi się żadnych dodatkowych, uciążliwych kosztów.

Komentarze