Pożyczki pod zastaw mieszkania – czy są pomocne?

Długi są dość powszechnym problemem. Ludzie wpadają w nie z własnej winy oraz z przyczyn niezależnych od siebie. Walka z zadłużeniem jest trudna, ale da się wygrać z długiem korzystając z pomocy bliskich lub wybierając specjalne pożyczki dla osób z długami. Zwykle wiążą się jednak one z koniecznością zapewnienia pożyczkodawcy zabezpieczenia. Takim zabezpieczeniem może być zastaw mieszkania.


Wiadomo, że większość firm udziela pożyczek klientom, którzy nie mają długów ani problemów z regularną spłatą swoich zobowiązań. Istnieją jednak specjalne pożyczki ratalne oraz chwilówki dla zadłużonych, które można otrzymać pod warunkiem zapewnienia jakiegoś zabezpieczenia.

Zastaw mieszkania jako zabezpieczenie pożyczki


Dla wielu osób, które wpadły w tarapaty finansowe, pożyczki pod zastaw mieszkania wydają się być najlepszą metodą konsolidacji wszystkich długów. Okazuje się jednak, że od 2017 roku prawo do udzielania takich pożyczek mają wyłącznie banki lub instytucje typu SKOK. Każda inna firma, która w zamian za pożyczkę żąda zastawienia domu lub mieszkania działa w sposób nielegalny. Należy więc uważać na podejrzane oferty dla osób o słabej zdolności kredytowej, w ramach których konieczne jest zastawienie domu lub mieszkania. Zwykle są to oszustwa mające na celu ciche przejęcie majątku pożyczkobiorcy.

Wiadomo nie od dziś, że klienci z długami są zdesperowani i chwytają się każdego możliwego sposobu na uzyskanie pożyczki. W związku z tym nie czytają dokładnie warunków umów i ufają oszustowi. Bardzo często kończy się to tym, że pożyczka jest zabezpieczana ich własną nieruchomością mimo, że wartość takiego zabezpieczenia kilkukrotnie przekracza wartość zadłużenia. Należy więc unikać takich ofert i pomyśleć o innych zabezpieczeniach (samochód, poręczenie wiarygodnej osoby, itp.).

Komentarze