Kredyt i pożyczka - czym różnią się od siebie?

Bardzo często używamy pojęcia kredytu i pożyczki zamiennie względem siebie, a jest to dużym błędem. Ich znaczenie jest bowiem zupełnie inne. Jakie? 

Kredyt w banku, pożyczka w firmie pozabankowej

Kredyt to produkt stricte bankowy, który udzielany jest na podstawie ustawy prawo bankowe. Natomiast umowę pożyczki regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 720 par. 1 ustawy Kodeks cywilny w ramach umowy pożyczki dający pożyczkę, czyli pożyczkodawca, zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy, oznaczonych co do gatunku. Biorący pożyczkę, nazywany pożyczkobiorcą zobowiązuje się z kolei w umowie do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy, tego samego gatunku i tej samej jakości. Umowa pożyczki może być zawarta nawet ustnie, ale tylko wtedy, gdy dotyczy zobowiązań w kwocie niższej niż 1000 zł.

W przepisach Prawa bankowego czytamy, że przez umowę kredytu rozumie się sytuację, w której bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie, określoną kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na wskazany cel. Z kolei kredytobiorca bierze na siebie obowiązek korzystania z pożyczonej kwoty na warunkach określonych w umowie oraz do zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty i do zapłaty prowizji z tytułu udzielenia kredytu. 

Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką

O ile bank może udzielać zarówno kredytów, jak i pożyczek, firma pożyczkowa nie ma prawa do oferowania klientom produktów kredytowych. Zarezerwowane są one tylko dla banków. Kredyt ma formę pieniężną, a pożyczyć można nie tylko pieniądze, ale i rzeczy oznaczone w umowie pożyczki co do gatunku. Pożyczki udzielane są przez osoby fizyczne i osoby prawne. Pożyczkobiorca nie musi określać celu zaciągania pożyczki, a bank najczęściej zna taki cel.

Komentarze